ENGLISH   DEUTCH


 O kaštieli Ubytovanie Voľný čas Fotogaléria Cenník Kontakt
 


 
Kaštieľ Koplotovce - Kaplath

Rok vzniku kaštieľa nie je známy. Prvá písomná zmienka je z 15 storočia, kedy bol však pôvodný kaštieľ len prestavaný.
Milý stredoveký kastielik s protitureckým opevnením a dvoma dominantnými bastami bol sídlom šlachtica, ale aj nitrianskeho župana Timotha Frideczkého. Dnes sa v nom stretávajú manažéri, dvojice túžiace po romantike, ale aj rodiny s detmi,či kúpeľní hostia Piešťan.

Kaštieľ je známy aj priateľskými návštevami básnika Jána Hollého u majiteľov kaštieľa, rodiny Kochanovských, ktorý príležitostne prebýval, v dolnej bašte, kde mu bolo ponúknuté aj doživotné bývanie.

Bolo to obdobie vrcholu jeho básnickej tvorby. Svoje priateľstvo s Kochanovskými  zvečnil aj v ódach: „ Na Ambruša Kochanovského“ a „Na včelín Eduarda Kochanovského“.

Kaštieľ pôvodne renesančná pevnosť, z ktorej sa zachovalo opevnenie južnej strany s kamenným portálom a dvomi nárožnými okrúhlymi baštami bola v 2. pol. 18. storočia prebudovaná na kaštieľ v klasicistickom slohu. Na nádvorí pevnosti sú dve klasicistické kúrie. Staršia má v stene zabudované toskánske stĺpy, mladšia má zasa na nádvornej kaskáde stĺporadie. V miestnostiach rovné stropy, v jednej sa zachovala krížová hrebienková klenba.
Pivnica kaštieľa má válovú klenbu, je vybudovaná z neopracovaných kameňov a doplnená tehlou. Nachádza sa pod celou dĺžkou hlavnej budovy kaštieľa a v jednej časti vystupuje mimo dispozíciu terénu a je tu naznačené pokračovanie ako aj na východ, ktorý by ústil niekde dvor, čo znamená, že časť pivnice bola zasypaná a zrušená.

Martin Petrek a jeho rodina zrekonštruovali zdevastovaný kaštieľ z čias socializmu do súčasnej podoby.

Atrakcie:
Na nádvorí sa nachádza hladomorňa /alternatívna odtučňovacia kúra :-)/.
Je tu aj pivnica, ktorá v minulosti slúžila ako sklad pušného prachu, neskôr ako ľadovňa a podľa niektorých zdrojov aj ako mučiareň.


 

/ Home / O kaštieli / Ubytovanie / Voľný čas / Fotogaléria / Cenník / Kontakt /  

© 2005 Kaplath